Památník písemnictví

Rajhradský Památník písemnictví se nachází v areálu benediktinského opatství v Rajhradě nedaleko Brna. Nabízí stálou expozici zahrnující nejvýznačnější osobnosti literatury na Moravě od 9. do 20. století, temporární výstavy a prohlídku interiéru restaurované historické benediktinské knihovny s osmnácti tisíci knihami.Celkem čítá fond knihovny na 65 000 svazků. Odborné badatelské veřejnosti je od poloviny roku 2006 zpřístupněna Knihovna Benediktinského opatství Rajhrad a Knihovna Muzea Brněnska, které spravuje Památník písemnictví na Moravě.
Hluboký zážitek, který korunuje návštěvu památníku a kláštera, vyvolává klášterní knihovna. Tak zvláštní pocit jako tady nepoznáte v zámeckých sálech, ba ani v chrámových prostorách. Smělá, oslnivá architektura kleneb s nástropními freskami, bohatá štuková a zlacená výzdoba, knižní regály všude, kam se člověk podívá. Knihy, knihy a zase knihy. Desetitisíce jich tu spočívají svázány v deskách z bílé vepřovice opatřených vždy dvěma sponami. Řady knih (vystaveno je jich tu bezmála dvacet tisíc!) budí úžas – a vyzývají k pokoře. Je v nich totiž zachycen a uložen vývoj lidské vzdělanosti.

Památník písemnictví se nachází na mezinárodní cyklotrase Brno - Vídeň a v areálu se nachází restaurace "Klášterní taverna".

Kontaktní údaje

Mobil:
+420 547 229 126
Email:
prohlidky.rajhrad@muzeumbrnenska.cz
URL adresa:
http://rajhrad.muzeumbrnenska.cz/Adresa

Město:
Rajhrad
PSČ:
66461
Adresa:
Klášter 1

Share