Obec Vřesovice

Obec Vřesovice leží na jižním okraji Chřibů asi 10 km severovýchodně od Kyjova. Spolu s obcemi Ježov, Kelčany, Labuty, Skalkou a Žádovicemi tvoří Vřesovice mikroregion Podchřibí. Nejstarší písemná zmínka o obci pochází z r. 1358, kdy ji markrabě moravský Jan Jindřich daroval brněnskému klášteru sv. Tomáše. Roku 1543 zastavili brněnští augustiniáni obec Jiřímu Puzmanovi z Perstorfu, brzy na to však z příkazu Ferdinanda I. připadla obec Přemkovi z Víckova. Roku 1577 koupilo obec město Kyjov.

V blízkosti obce se nachází přírodní koupaliště a chatová oblast. Nedaleko obce se nachází skipark Osvětimany. Z Vřesovice je to jen kousek do Chřibů. Po turistických značkách se můžete snadno dostat na zajímavá místa jako je hradiště Vřesovice, archeologické vykopávky Hora sv. Klimenta nebo přírodní rezervace Moravanské luky. Pro milovníky cyklistiky jsou Vřesovice skvělým výchozím bodem na výlety po Chřibech. Po cyklotrase č. 5150 se dostanete na rozcestí U Křížku a odtud se můžete vydat na hrad Buchlov nebo na nejvyšší bod Chřibů, Brdo, kde se nachází nově otevřená rozhledna.
Vřesovice jsou jedinečným místem na Jižní Moravě, kde v sousedství vinných sklepů naleznete zbytky staletých lesů, jedinečnou historii z dob Velké Moravy i středověku, vodní nádrže a bohatý lidový folklór.

Adresa

Město:
Vřesovice
PSČ:
69648

Share